עליית מגמת הניידות החשמלית הניעה את תעשיית האופניים החשמליים והביאה אותה לגבהים חדשים. עבור הרוכבים על אופניים חשמליים, בחירת הסוללה היא שלב קריטי בהבטחת הביצועים המיטביים – אותם ביצועים שיעמדו בציפיותיהם.

הבחירה מתבססת על 3 קריטריונים עיקריים – טכנולוגיית סוללות, מתח ומערכת ניהול מובנית.

סוללה לאופניים חשמליים – מהן הטכנולוגיות השונות הזמינות?

ליתיום-יון: הסטנדרט החדש והמתקדם בסוללות לאופניים חשמליים

עם הזמן וההתקדמות הטכנולוגית, השימוש בסוללות ליתיום-יון הפך לנפוץ בניידות חשמלית בגלל צפיפות האנרגיה הגבוהה, משקלן הנמוך, הטווח הארוך וחייהן הארוכים. אלה הם ארבעה גורמים מכריעים בכל הנוגע לסוללות, במיוחד כשמדובר בסוללה לאופניים חשמליים.

צפיפות אנרגיה – המושג “צפיפות אנרגיה” מתייחסת לכמות האנרגיה האצורה ליחידת מסה או נפח. סוללות ליתיום-יון יכולות להשיג צפיפות אנרגיה של 90 עד 220+ וואט/ק”ג בהשוואה לסוללות עופרת-חומצה, למשל (שהן בעלות צפיפות אנרגיה של בין 50 ל-90 וואט/ק”ג).

משקל – סוללות ליתיום קלות, בממוצע, פי 5 מסוללות עופרת, קריטריון משמעותי שעוזר לשפר את הביצועים של אופניים חשמליים.

תדירות טעינה נמוכה – סוללות הליתיום-יון מציעות כיום אוטונומיה גדולה יותר למשתמשים בהם מהטכנולוגיות האחרות. מה שאומר, בעצם, שרוכב האופניים מסוגל לעבור מרחקים ארוכים יותר בעוד טעינת הסוללה נדרשת לו בתדירות נמוכה יותר.

תוחלת חיים – “תוחלת החיים” מתייחסת למספר מחזורי הטעינה והפריקה של סוללה, המשפיע על מספר השנים שניתן להשתמש בסוללה בהצלחה וללא בעיה. סוללות ליתיום-יון מחזיקות מעמד פי 3 עד 4 יותר מסוללות העופרת, במקביל לאובדן יעילות מצומצם יותר לאורך זמן. עם זאת, חשוב להזכיר כי תוחלת החיים של סוללה לאופניים חשמליים תלויה, במידה רבה, באופן השימוש בה.

עופרת, ניקל קדמיום וניקל מתכת הידריד: טכנולוגיות שפחות מתאימות לניידות חשמלית

היסטורית, סוללות העופרת, ניקל-קדמיום וניקל-מתכת הידריד שימשו להנעת מכשירים אלקטרוניים וחשמליים. למרות שהן נמצאות בשימוש נפוץ ביישומים אחרים בשל העלות המשתלמת שלהן, המגבלות שלהן מבחינת משקל, אוטונומיה ותוחלת החיים הופכות אותן לפחות מתאימות כסוללות המיועדות לאופניים חשמליים.

סוללה לאופניים חשמליים – בחירת המתח הנכון

סוללות לאופניים חשמליים זמינות במגוון מתחים, כולל 24V, 36V ו-48V. ההבדל בין המתחים הללו טמון, בעיקר, בהספק ובביצועים שהם מציעים. כל אחד מהמתחים האלה יתאים לאופניים מסוג שונה, למטרות רכיבה שונות ולקריטריונים נוספים, שלא נכנס כאן לכולם, אלא רק נאמר שרצוי מאד להיעזר ביועץ מקצועי בעת ההתאמה של הסוללה לצרכיכם הספציפיים.

מערכת ניהול מתאימה לסוללה

מערכת ניהול סוללות (BMS) חיונית למיטוב הביצועים, להבטחת בטיחות והארכת חיי הסוללה, במיוחד במקרים של סוללות הליתיום-יון.

באמצעות התוכנה המובנית, ה-BMS מנטר כל הזמן את מצב בריאות הסוללה (SOH), מצב הטעינה (SOC) שלה, את טמפרטורת התאים ואת המתח. הוא מבטיח טעינה מאוזנת של התאים, מונע טעינת יתר ופריקה מוגזמת ומציע הגנה מפני קצרים.

גם במקרה זה, ישנם גורמים רבים אליהם רצוי להתייחס בעת הבחירה, אבל, שוב, גם כאן, 

עדיף להיעזר בייעוץ מקצועי של גרין גו אנרג’י לפני ההחלטה!

חייגו למידע ורכישה 03-9441674 או צרו קשר לייעוץ וקפה!
שלח לחבר
שתף
Twitter
הדפס מאמר

כתבות בנושא

מוצרים אחרונים